Potencjał miejsca

Kamienica Galicyjska - Dukla - Rynek 1 > Potencjał miejsca

Back To Homepage
POZYCJONOWANIE STRONY INTERNETOWEJ

Kamienica Galicyjska w Dukli to idealna inwestycja.

Dukla położna jest w sercu Beskidu Niskiego, u stóp legendarnej góry Cergowej, stanowiąc ważny ośrodek turystyczny. Atrakcyjny zarówno dla turystów wędrujących po górach jak i tych, których szlak wiedzie na południe – na Słowację, Węgry i Adriatyk, przez miasto przebiega bowiem międzynarodowa trasa nr 9, w przyszłości część słynnej ostatnio Via Carpathia. Sama jest zresztą miejscem licznie odwiedzanym, szczególnie przez pielgrzymki wędrująca śladami św. Jana z Dukli i Jana Pawła II, miłośników militariów oraz Beskidu Niskiego i klimatów galicyjskich, trudno bowiem o miejsce bardziej bliskie duchowi prowincjonalnej Galicji i klimatom realizmu magicznego, znanego choćby z Opowieści galicyjskich Andrzeja Stasiuka, rozwiniętego w jednej z kolejnych książek, zatytułowanej po prostu Dukla.

PASJA RODZI PROFESJONALIZM

Frekwencja turystyczna imponuje...

Brakuje niestety dokładnych danych dotyczących frekwencji turystycznej miasta, jakkolwiek samo Muzeum Historyczne Pałac w Dukli sprzedaje rocznie ok. 16 tys. biletów.

Odwiedzane jest jednak zdecydowanie przez istotnie większą liczbę osób, dominująca liczba gości nie kupuje bowiem biletu i nie odwiedza Pałacu Mniszchów, zadowalając się spacerem po dziedzińcu. Wszak tu właśnie znajdują się spektakularne elementy ekspozycji militarnej, z czołgiem T-34 i nie mniej słynną “Katiuszą” na czele.

Pobliskie Muzeum Kultury Łemkowskiej odwiedza ok. 12 tys. osób rocznie a Magurski Park Narodowy, z siedzibą w odległej o 25 km Krempnej 40 tys. osób rocznie. Jeszcze bliżej jest z Dukli do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, odwiedzanego przez ok. 35 tys. osób rocznie (wszystkie dane wg POT, opracowanie Frekwencja w atrakcjach turystycznych red. prof. Z. Kruczek). Jeśli do tego dodamy pielgrzymów odwiedzających sanktuarium św. Jana z Dukli i jego pustelnię w Trzcianie czy wielbicieli militariów penetrujących Dolinę Śmierci a w zimie uzupełnimy narciarzy odwiedzających wyciągi w Chyrowej (15 km) i Puławach (35 km), zyskamy szkic potencjału tego miejsca.

PROFESJIONALIZM RODZI JAKOŚĆ

Trasa nr 19

Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na wyjątkową dostępność komunikacyjną inwestycji, bowiem dukielski rynek leży niemal przy samej drodze nr 9 czy ściślej – od 2014 r., drodze nr 19, tak bowiem od Rzeszowa oznakowany jest ten odcinek międzynarodowej drogi E371.

Z danych GDDKiA wynika, że dziennie przejeżdża nią średnio 9 488 pojazdów, z czego 7632 to pojazdy osobowe. W skali roku daje to niemal 3,5 mln pojazdów, w tym 2,78 mln osobowych. Zakładając umieszczenie przy drogach dojazdowych do miasta reklam informujących o ofercie – gastronomii, degustacjach produktów regionalnych i ofercie noclegowej – możemy spodziewać się dotarcia do 21% kierowców. Takie dane wynikają z badania zachowań kierowców wobec reklamy zewnętrznej prowadzonej przez firmy Stroer oraz MillwardBrown wraz siecią Atlas przy użyciu innowacyjnego systemu EyeTrucking. Chodzi oczywiście o odsetek kierowców skupiających się na reklamie na tyle długo, by przyswoić jej treść. Przy średniej konwersji reklamy (czyli podjęciu proponowanych przez reklamę działań) na poziomie 1,75%, uzyskujemy ok. 3,67% z liczby 3,5 mln statystycznie gotowych do skorzystania z oferty, co daje 128 tys. A przecież nie ma w tej liczbie tu pasażerów, których większość pojazdów będzie przewozić. Nawet te 128 tys. oznacza 350 statystycznych klientów dziennie pozyskanych tylko dzięki położeniu, co przekłada się na ogromny potencjał tego miejsca. A potencjał ten pozostaje na terenie Gminy Dukla w dużej mierze bez rynkowej odpowiedzi.

JAKOŚC TO LUKSUS

Konkurencja w zakresie gastronomii

Jeśli chodzi o gastronomię to oferta ogranicza się do: Restauracji Kandefer w Równem, Restauracji Przystanek Dukla w Zboiskach, Restauracji Ziko (Żwirki i Wigury 7), Restauracji Galicja (ul. Trakt Węgierski 32A) i Restauracji Dominiko w Tylawie. W samym dukielskim Rynku znajdują się natomiast – na przeciwległej pierzei Tawerna Pod Piratem (Rynek 18) o bardzo specyficznej “atmosferze”, jako żywo przypominjącym Stasiukowe opowieści z PGR, kawiarnia “Ratuszowa” (w Ratuszu, o podobnym klimacie i klienteli) oraz – po sąsiedzku Kebab House (Rynek 2). Dla porządku dodajmy znajdująca się przy wyciągu w Chyrowej “Chyrowiankę”, z ciekawą ofertą dla goszczących na stoku.

Podsumowując – konkurencja w tym zakresie może zainteresować kierowców TIR-ów, dla podróżujących turystycznie oferta raczej nie jest zachęcająca, może poza 2-3 wyjątkami oferującymi niezłe potrawy, dalekimi jednakże od nieco lepszej jakości wystroju i obsługi. Nic zatem dziwnego, że światowy lider opinii turystycznych TripAdvisor po wpisaniu hasła Dukla rekomenduje restauracje w …Iwoniczu-Zdroju.

PROFESJIONALIZM RODZI JAKOŚĆ

Konkurencja w zakresie noclegów

Jeśli chodzi o miejsca noclegowe, to wg danych GUS za 2015 r. (dane za 2016 nie są jeszcze dostępne – kwiecień 2017), na terenie Miasta i Gminy Dukla dostępnych jest 201 miejsc noclegowych, z czego 114 to miejsca całoroczne. Te ostatnie cechują się niskim standardem, większość przypada na gospodarstwa agroturystyczne zaś 40 na schronisko turystyczne. W 2014 r. wg oficjalnych danych statystycznych na terenie MiG Dukla z noclegów skorzystało 2 881 osób, zaś noclegów tych udzielono 8 701 (średni pobyt zatem to 3 dni). 201 noclegów przypadało na turystów zagranicznych, z czego 137 na gości z Ukrainy (łącznie 57 osób). Podobnie w 2015 r. wśród gości zagranicznych dominowali Ukraińcy.

Ciekawe, że co roku obecni są także obywatele kanadyjscy, zapewne przybywający także w kontekście świąt łemkowskich czy ukraińskich i należący do ukraińskiej diaspory.

Wracając jednak do statystyk pełnych – warto odnotować, że ze zgłoszonych do statystyk noclegów wynika, iż średnie obłożenie jest na terenie MiG Dukla wyjątkowo niskie – wynosi ok. 20%, przy średniej wojewódzkiej ok. 33%. Można tu oczywiście snuć jakieś merytoryczne przypuszczenia na temat tego zjawiska, ale zważywszy na dominację agroturystyki ewidentnie mamy do czynienia z rozbieżnością pomiędzy rejestrowanymi noclegami a liczbą faktycznych gości, co z jednej strony wskazuje na cechy mentalne społeczności lokalnej, z drugiej pokazuje mocny potencjał, niekoniecznie uchwytny statystycznie.

W każdym bądź razie liczba miejsc noclegowych podawana przez GUS wskazuje na ogromną lukę rynkową, możliwą do zagospodarowania. Tym bardziej, że podmioty oferujące noclegi pozostają poza najbardziej popularnymi systemami rezerwacyjnymi – jakkolwiek mamy tu trzy wyjątki.

W serwisie Booking.com, aktualnym światowym liderze rezerwacji online, można zarezerwować miejsca noclegowe w zaledwie 3 obiektach, przy czym wszystkie dołączyły do serwisu w ciągu 2016 r. Są to Zajazd Galicja (od września 2016 r. na Booking.com, 18 opinii, na miejscu wspomniana Restauracja Galicja), Przystanek Dukla (w serwisie od czerwca 2016, 36 opinii, na miejscu także wzmiankowana restauracja Przystanek Dukla), trzeci obiekt to Motello (Trakt Węgierski 66), nowy obiekt, w serwisie Booking od października 2016 r., 9 opinii.

Obiekt nie prowadzi żadnej gastronomii. Poza Zajazdem Galicja, który jest rejestrowany jako agroturystyka (19 miejsc noclegowych), są to obiekty nowe, Przystanek Dukla działa od 2015 r. (łącznie 18 miejsc noclegowych), Motello od 2016 r. (15 miejsc noclegowych). Status agroturystyczny posiada także największy pod względem potencjału do przyjęcia gości obiekt MiG Dukla – poza wspomnianym schroniskiem (40 miejsc) – Gościniec Chyrowianka przy wyciągu w Chyrowej, oferujący 45 miejsc noclegowych.

JAKOŚC TO LUKSUS

Noclegi w okolicy

Oczywiście, turyści planujący odwiedziny w Dukli czy Zyndranowej niekoniecznie muszą nocować na terenie Miasta i Gminy, tym bardziej, że w pobliżu mają Krosno z wieloma ciekawymi obiektami czy urokliwe kurorty – Rymanów Zdrój a zwłaszcza Iwonicz-Zdrój. Z drugiej jednak strony miejscowa oferta nie obejmowała dotąd noclegu o wyższym standardzie, czy raczej obiektu w ogóle objętego jakąkolwiek standaryzacją. Trzeba tu pamiętać, że powiat
krośnieński ma bardzo duży potencjał turystyczny i jest 32 pod względem liczby turystów powiatem w kraju, na terenie Podkarpacia ustępującym jedynie powiatowi leskiemu (lokata 29 – dane GUS za 2016 r.). Co zresztą ciekawe, średnia frekwencja w obiektach noclegowych powiatu jest znacznie większa niż średnia wojewódzka, o czym nieco dalej.

JAKOŚĆ TWORZONA Z PASJI​

Oferta regionalna

Trzeci element oferty, planowanej do wdrożenia w Kamienicy Galicyjskiej, związany z produktem regionalnym, jest zupełnie innowacyjny i nie ma odpowiednika ani na terenie Miasta i Gminy, ani całego regionu. Substytutami mogą tu być degustacje serów produkowanych w Mszanie w Gospodarstwie Ekologicznym “Figa”, sklep regionalny dukielskiego producenta wędlin “Jasiołka” czy lokalny browar Dukla. Nie mają one jednak w żadnym stopniu charakteru zorganizowanej oferty jak ta, która jest planowana w kamienicy Galicyjskiej.

Porozmawiajmy! Zadzwoń - Napisz.

503 199 466 | 666 607 501

poczta@fascinate.pl

    Zobacz również: Katalog www